هرزن یک تولیدکننده درمنزل

تولیدی،کوچک خودرا به راه بیندازید.

یکی دیگر ازحرفه های درآمدزاچرم دوزی است که می تونید به راحتی درمنزل کارکنیدوبافروش،محصولاتتان به درآمدبرسید.

👈چرم:مهمترین ابزار درحرفه چرم دوزی

اولین و مهم ترین ابزار کار با چرم، خودِ چرم است، که این روزها به صورت طبیعی و مصنوعی در انواع، رنگ ها و نقش های متنوع وجود دارد که برای کار در خانه از دو نوع گاوی و بزی بیشتراستفاده می شود. شما برای کار با چرم طبیعی باید بدانید که به چرمِ گاوی نیاز دارید یا بزی و ازاین بین باید مطمئن باشید چرمِ اشبالت می خواهید یا خیر. 

👀نکته:چرم های گاوی از ضخامت بیشتری نسبت به چرم های بزی برخوردار هستند و برای ساخت کیف های بزرگ، چمدان ها، کیف های سامسونت، کفش های زمستانی و مردانه به کاربرده می شوند، و چرم های بزی که ضخامتِ کمتری دارند برای ساخت کیف های کوچک، کیفِ پول، کفش های زنانه ،کفشک های زمستانی، رویه ی مبل، رومیزی، پادری، لباس، کلاه، دستکش و … کاربردِ بهتری دارند. باید توجه داشت آنچه اینجا گفته می شود برای کار با دست مدنظر است، چراکه در چرم دوزی صنعتی با استفاده از ماشین آلات مخصوص انواع چرم را برای هر منظوری آماده می کنند، اما ازآنجاکه در چرم دوزی سنتی فقط از دستانِ هنرمندِ شما استفاده می شود، محدودیت هایی وجود دارد که برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب نباید نادیده گرفته شود. به چرم های براق اصطلاحاً چرمِ آنالین گفته می شود و به چرم هایی که سطحِ تقریباً جیر مانندی دارند چرمِ اشبالت می گوییم و بنا بر سلیقه ی شما هرکدام این دو نوع قابل استفاده است. 

👈لوازم موردنیازدرچرم دوزی👇

نوبوک: برای کشیدنِ الگو روی چرم، باید از خودکارهایی به نام “نوبوک” استفاده کنید. این خودکارهای ژله ای که بدونِ بدنه ی پلاستیکی عرضه می شوند، به راحتی نقش موردنظر شمارا رویِ چرم پیاده کرده و به آسانی با ابزاری به نام “کِرِپ” یا پاک کن چرم که از چربیِ حیوانات تهیه می شود قابل حذف و اصلاح هستند. 

🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰

کاتر:برای بریدنِ الگویِ کشیده شده رویِ چرم به “کاتر” و “قیچی مخصوص چرم” احتیاج دارید. قیچی های معمولی لبه ی چرم را از بین برده و برای کار با چرم طبیعی مناسب نیستند. قیچی کار با چرم باید از تیزی کافی برخوردار بوده و کُند نباشد تا چرم را به خوبی برش بزند و از بین نبرد. اگر هم از کاتر برای برشِ چرم استفاده می کنید باید تخته های پلاستیکی یا “تخته ی گوشت” زیر چرمتان باشد، که این وسیله هم در سایزهای مختلف در بازار موجود است

🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰

برای وصل کردنِ تکه های برش خورده ی چرم به “نخِ موم زده” و “سوزن” احتیاج دارید اما قبل از شروعِ دوخت باید مکان های موردنظر برای دوختن را با “خط کش نشانه” به خوبی و در فواصل منظم با استفاده از خودکار نوبوک نشانه گذاری کرده و بعد با “سُمبه” و “مُشته” سوراخ کنید. توجه کنید که “سُمبه"ها در اندازه و طرح های مختلف در بازار موجود است که شما با در نظر گرفتن نوع و مدلِ کارِ خود می توانید از بینِ آن ها انتخاب کنید. “مُشته” بهتر است سطح صاف و وزنِ سنگینی داشته باشد تا در تماس با سُمبه سُر نخورده و به راحتی چرم را سوراخ کند.

👈برای سوراخ کردنِ چرم نیز باید تخته گوشت را زیرِ دست خود بگذارید چون نوک سمبه در تماس با هر سطح دیگری کند و خم شده و به مرور از بین می رود.👉

👈بعد از چرم مهم ترین ابزار، “الگو” است. شما باید الگوی چیزی که می خواهید بسازید را داشته باشید. امروزه الگوهای آماده، کارِ چرم دوزان سنتی را راحت تر کرده است که از فروشگاه های فروشِ ابزار و یراق چرم قابل تهیه است. یاباگشتی دراینترنت می توانید انواع الگو های موردنیازرابیابید.

وسیله ی دیگری که حتماً به آن نیاز دارید چسب است که از انواع و اقسام آن می توانید استفاده کنید. چسبِ مرسومِ مورداستفاده برای کارهای چرمی چسبِ آهن است اما با توجه به نوع کار و سلیقه ی شما می توان از چسب های دیگری مثل چسبِ همه کاره و چسبِ قطره ای نیز استفاده کرد، 

👈نکته:دقت کنید که چسب های حرارتی چون بعد از مدتی از کار جدا می شوند برای ساخت وسایل چرمی مناسب نیستند. 👉

در زیر می توانید نام وسایل مشخص شده در عکس را مشاهده کنید:

1- چرم آنالین

2- خودکار نوبوک

3- کِرِپ یا پاک کن چرم

4- کاتر

5- قیچی مخصوص چرم

6- تخته گوشت

7- خط کش نشانه

8- سُمبه

9- مشته

10- نخ موم زده

11- سوزن

🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰🔰

تااینجابالوازم موردنیازحرفه چرم دوزی آشناشدید.

این حرفه تنوع بسیاردارد.می توانید انواع کیف دوشی وکوله ومجلسی یاجیبی یاکمربند درست کنید. می توانیددر زمینه انواع زیورآلات چرم یاجاسوئیچی فعالیت کنید.

یااینکه انواع تزیینات منزل از رومیزی،پادری وکوسن چرم بدوزید. یااینکه اگر درزمینه خیاطی توانمندهستید انواع کاپشن وکلاه ودستکش زنانه ومردانه بدوزید.

زیورآلات چرمی👇👇👇


یکی ازشاخه های حرفه چرم دوزی حکاکی روی چرم هست. که به وسیله ابزار فولادی(شبیه به قلم زنی) روی چرم طرح میندازید.

چندنمونه کار ازاین حرفه ببینید👇

کمربندمردانه حکاکی شده

کیف زنانه حکاکی شده


زیبایی هنر زمانی بیشتر جلوه می کند که ریزترین نکات رادرحین کار رعایت کنید. هیچ گاه بی حوصله کار نکنید.این کارباعث می شود نتیجه خوبی نگیرید.

اگرواقعامی خواهید درکارتان موفق شویدهیچگاه ناامیدنشوید. واجازه ندید حرفهای مایوس کننده کسانی که هنری ندارند روی شماذره ای اثربگذارد.

شماهنرمندهستید.ویک انسان هنرمندهمیشه زنده است. چراکه در راستای هنرش تلاش می کندوشما باتلاش وتوکل به درگاه خدا ان شاءالله موفق خواهید بود.

 • 5 stars
  نظر از: مرکز تخصصی تفسیر شاهین شهر
  1397/07/22 @ 06:06:06 ب.ظ

  مرکز تخصصی تفسیر شاهین شهر [عضو] 

  احسنت به خانم های هنرمند

 • نظر از: اكرم خادمي
  1397/07/18 @ 11:39:14 ب.ظ

  کوله پشتی313 

  احسنت.خداوند خیرتان دهد ای بانوان ایرانی

 • 5 stars
  نظر از: مفرد مونث غایب
  1397/07/16 @ 11:17:01 ب.ظ

  مفرد مونث غایب [عضو] 

  سلام
  منم کیفامو خودم درست میکنم
  کار با چرم خیلی لذت بخشه
  کلا هنر رو دوست دارم

نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.